Turizm Bölge Toplantısı Enez'de Yapıldı

Turizm Bölge Toplantısı Enez'de Yapıldı

Enez'in ev sahipliği yaptığı toplantı İstanbul Üniversitesi Dinlenme Tesislerinde gerçekleştirildi. Toplantıya Edirne Valisi Günay Özdemir, Trakya Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz, Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı, Keşan, İpsala kaymakamları ve belediye başkanları, Yeni Karpuzlu Belediye Başkanı, İl Genel Meclis üyeleri, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, köy muhtarları, sivil toplum kuruluşları, Enez ilçesi ve civar ilçelerin esnafları katıldılar.

Öncelikle, Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz tarafından brifing verildi ve muhtarlarla toplantı yapıldı. Misafirler için Enez Belediyesi tarafından verilen öğle yemeğinden sonra Bölge Turizm toplantısı başladı. Toplantı, Enez ve Saros Körfezi hakkında hazırlanan slayt gösterileri ile birlikte yapıldı. İlk olarak Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı, Enez'in tarihi ve doğası hakkında bilgi verdi. Başkan, öncelikli olarak Yunan Adaları ile feribot seferlerinin en kısa zamanda başlatılması, Enez'e golf sahası kazandırılması, sahiller kesimlerinde yaşanan yetki sorununa çözüm bulunması gibi konular yer aldı.

Toplantıda Enez, Keşan ve İpsala ilçelerinin turizm ilgili sorunları ve talepleri Edirne valisi Günay Özdemir'e iletildi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu Enez'de açılması planlanan yüksek okul konusunda, öğrenciler için gerekli sosyal ve kültürel alt yapı ile ilgili eksiklerin giderilmesi halinde Enez'de bir yüksek okul açılmasının uygun olacağını dile getirdi.

Özdemir, Doğal gazın kırsal alanlara kadar ulaştırılması, köylerden elde edilen doğal ürünlerin pazarlanması gibi konular toplantı konuları arasında yer aldı. Yazlıkların gelişi güzel kiralanması konusunda önlemler alınacağı ve cezalarında sert olacağı vurgulandı. Bölge turizmine yönelik toplantıların devam edeceğini ve daha kapsamlı bir şekilde sektörel bazda (otel, lokanta, hediyelik eşya) yapılacağını bildirdi. Bölgede acilen bir master plana ihtiyaç duyulduğu ve üniversitelerden de destek alınmasının önemi belirtildi.

Vali Özdemir, Bulgaristan'ın Kapitan Andreeovo Sınır Kapısı'nda yaşanan olaylar üzerine Enez'den erken ayrılması gerekti. (Edirne-Bulgaristan sınırında toplantının olduğu gün bir grup Bulgar vatandaşı Bulgaristan'da oy kullanmak isteyen Türk vatandaşlarına engel olmak istediler ve sınırda olaylar yaşandı).

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat