Enez'de Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Enez'de Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri
Kutlamalara Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz, Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı, Ak Parti İlçe Başkanı Nedim Uzun, İlçe Milli Eğitim Müdürü Vedat Avcı, Enez'e bağlı tüm köylerden vatandaşlar ve 2002-2009 yılları Enez'de Merkez Cami imamı olarak görev yapan ve şu anda Silivri Cezaevi Vaizi olan Ali Öztürk Hoca katıldı.

Kutlamalar saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Açılış konuşması, Enez Müftü Vekili Veysel Öz tarafından yapıldı. Her yıl farkındalık oluşturmak için farklı bir konu işlenen Kutlu Doğum Haftasında bu yıl konu olarak "Hz. Peygamber ve Güven Toplumu" seçildi. Ayetler ve hadisler ışığında peygamberimiz Hz. Muhammed'in örnek yaşantısı anlatıldı. Gerçek bir Müslüman'ın elinden ve dilinden emin olunması gereken kişi olduğu vurgulandı.

Daha sonra Kutlu Doğum Haftası ile ilgili konuşmasını yapmak üzere Ali Öztürk Hoca kürsüde yer aldı. Öztürk, konuşmasında şu konulara değindi;  Öncelikle peygamberimiz Hz. Muhammed'in hayatından, çocuklara, hayvanlara, nebata olan merhametinden bahsetti. Peygamberimiz, sevgi, huzur, mutluluk ve güven toplumu kurmak istedi ve bu hayali 23 yılda başarıya ulaştırarak ümmetine Asr-ı saadet devrini yaşattı. Dünyada 1,5 milyar Müslüman yaşıyor. İslam vitrininde biz varız ve toplum olarak bunu düşünerek hareket etmeliyiz. İslam varsa selamet vardır" diyerek sözlerine son verdi.

Enez İlçe Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz tarafından Öztürk'e plaket takdim edildi.

Söz alan Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz ve Enez Belediye Başkanı Ecz. Abdullah Bostancı'da konu ile ilgili görüşlerini ifade ettiler. Ersöz, " Komşusu açken tok yatan bizden değildir'' diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Bunu düşünerek hareket etmeliyiz. Savaşlar ve ölümler olmamalı" dedi. Bostancı, Son zamanlarda yaşanan iç karışıklıklar ve savaşların en büyük nedenlerinden biri mason localarıdır. Bunlar her fırsatta İslam âlemine nifak sokmak ve karmaşa yaratmak istemektedirler. Müslüman toplumu olarak bu konu da çok dikkatli ve oynadıkları oyunlara karşı gözümüzün açık olmalısı gerektiğini söyledi.

Kutlamalarda, Enez İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri koro halinde ilahiler okudu.

Son zamanlarda havanın kurak geçmesi sebebiyle kutlamaların sonunda topluca yağmur duası yapıldı.

 

 

 

 

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat