Ağdan süpersonik tekne çıktı

Ağdan süpersonik tekne çıktı

Enez'in Sultaniçe Köyü Sahili açıklarında avlanan balıkçılar, ağlarını toplanırken karşılaştıkları manzaradan dolayı şaşkına döndüler. Ağların toplanması esnasında balıkçılar, ağda anormal bir ağırlık hissettiler. Ağların toplanması esnasında suda beliren süpersonik tekne karşısında şaşkına dönen balıkçılar durumu Enez Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bildirdiler.

Bulunan tekne, Enez Cumhuriyet Savcısı'nın talimatı üzerine Enez Limanı'nda bulunan Sahil Güvenlik Destek Tesislerinde karaya çekildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın yaptığı incelemeler ve araştırmalar neticesinde; teknenin 5 metre boyunda, 1,5 metre genişliğinde olduğu, üzerinde uzaktan kumanda ile kullanılabilecek anten tertibatı bulunduğu, bunun dışında her hangi bir muhabere ya da radar sistemi bulunmadığı tespit edildi. Üzerinde kurşun delikleri de bulunan teknenin muhtemelen 5-6 ay önce batmış olabileceği belirtildi.

Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan araştırmalar sonucunda; teknenin dünya donanma gemileri tarafından asimetrik tehdit eğitimleri kapsamında hedef teknesi olarak kullanılmak üzere üretilmiş, uzaktan kumanda edilebilen " İnsansız Su Üstü Aracı" olduğu ve bölgede yapılan uluslararası tatbikatlarda kullanılarak batırılmış olabileceği değerlendirmeleri yapıldı.

Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat